Adı Muhammed Ali, Suriye’nin Halep kentinde yaşayan bir çocuktu. Savaşın tam ortasında her şeyden habersiz oyunlar oynuyordu. Bir gece gökyüzünden bombalar yağdı üzerine.  Babası hayatını kaybetti o gece. Annesi onu ve babasını terk edeli uzun zaman olmuştu. Muhammed ise o gece  bir gözünü kaybetti. Vücudunun tamamına yakınında derin yanıklar oluştu. Bunlar sadece görünen yaralarıydı. Muhammed’in gerçekten sarılması gereken çocukluğu vardı. Çünkü savaşın acımasız yüzünü gören Suriyeli çocuklardan sadece birisiydi o.

Muhammed’in durumunu sosyal medya üzerinden Haluk Levent’e ulaştırdılar. Fotoğraflarını görüp hikayesini öğrenen Ahbap Genel Başkanı Haluk Levent Mersin AHBAP gönüllü üyelerine Muhammed’e ulaşmaları ve ne gerekiyorsa yapmaları konusunda bilgi verdi. Mersin AHBAP gönüllüleri  kısa bir araştırma sonrası, geriye kalan tek akrabası olan amcası Fuad Ali ile iletişime geçtiler. Muhammed’e ulaştı ve başına gelenleri dinledirler. Muhammed’in daha kapsamlı bir tedaviye ihtiyacı olduğunu, bunun için Antalya’ya gidilmesi   gerektiği gibi bilgileri edindiler. Ayrıca Ali “Yeğenimin yüzünü Türkiye’de güldürmek istiyoruz. Yeğenim görüntüsünden dolayı çok üzülüyor. Aynalardan hep uzak duruyor, bakmak istemiyor. Sürekli babasını özlediğini, görmek istediğini söylüyor.” diye konuştu.

Bunun üzerine  Mersin, Antalya Ahbap gönüllülerinin ve Ahbap genel başkanı Haluk Levent’in çabaları ve bağlantıları sonucunda,  Akdeniz Şifa Hastanesi doktorlarından Erdal Kayhan ile iletişime geçtiler. Kayhan  hastane olarak çocuğa her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını aktararak, şunları kaydetti:

“İlk etapta isminin verilmesini istemeyen bir plastik cerrahı, Muhammed Ali’yi hiçbir ücret almadan ameliyat etti. Bundan sonraki ameliyatları da peyderpey devam edecek. Çocuk bize ilk geldiğinde ellerini ve kollarını hiç kullanamıyordu, gören gözü kapanmıyordu. Öncelikle bunlar halledildi.”

Muhammed’in tedavisi hala devam etmekte ve iyiye gitmekte. Tüm tedavi süresince AHBAP’lar da onunla birlikte.

Ahbep Medya Servisi
Ümit Türkkan 

7 Yorum
 1. Emre Fidel Çelik 10 ay önce

  Ahbap çocuklara yeni bir dünya yaratmayı önceliği olarak belirlemiş, yarının geleceği ahbap ile şekilleniyor.

 2. Uğur Koca 10 ay önce

  Mutsuz tek bir çocuk kalmayana kadar mücadeleye devam

 3. İrem Güler 10 ay önce

  Herkesin yaptığından Allah razı olsun fakat Antalya Ahbap’a bir kaç gün önce katıldım. Dikta bir yönetim olduğunu fark ettim. Fikirlerin asla konuşulmadığı tek kişinin çıkıp beni ve aynı görüşe sahip insanları gruptan atmakla tehdit ettiğini gördüm. Bu sebepten dolayı uzun bir yazıyla veda etmek zorunda kaldım henüz Antalya’ya dahi gelmeden. Umarım düzelir bu durum ve Muhammed gibi bir çok çocuk birilerinin dikta fikirlerine kalmadan iyileşme şansı bulur.

  • Umut Demirci 10 ay önce

   @iremant7 selam, böyle gönül kırıklıklarına gerek yok ahbap’ın bir yerinde muhakkak kendinize uygun bir vazife bulursunuz. maalesef toplumumuzda iletişim sorunları bulunuyor, hep beraber aşacağız umarım.

   • Kaan Erkay 10 ay önce

    Merhabalar İrem,
    Bende yaklaşık 3 haftadır Antalya Ahbap içerisindeyim. Her hafta toplanarak tanışıklığımızı pekiştiriyoruz. Fakat senin Antalya’ya gelmeden böyle bir kanıya varmış olman beni kişisel olarak şaşırttı. Tanışman gereken bir çok insan ve konuşma grubu varken burada görüşünü belirtmen ayrıca beni şaşırttı. Çok güzel çalışmalar ve toplantılar yapıyoruz hepsi de çok eğlenceli bir şekilde devam ediyor. Umarım yanlış anladığının farkına varır ve her grupta olduğu gibi Antalya Ahbap ‘ında ciddi meseleler konuşabileceğinin farkına varırsın.

 4. Ergün kurt 10 ay önce

  Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı tüm ahbabları kutluyorum, toplumsal yapıyı iyileştirmeye yönelik projelerinizde bende fayda sağlamak istiyorum, adiyaman üniversitende okuyorum orda sorumlu kişiye yonlendirirseniz bizde Adıyaman’da gerek ülke genelinde sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek istiyoruz saygılarımla.@umutsun

 5. Engin Dinç 3 hafta önce

  Büyüklerin bombalarla oynadığı bu dünyada en fazla çocuklara üzülüyorum. Ahbap olmak biraz da kimsesizlerin kimsesi olmaktır.

Bir Cevap Bırakın

AHBAP PLATFORMU ÜYELİK SİSTEMİ

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account