Ahbap, Anadolu kültür hazinesinin birleştirici ve dönüştürücü birikimini, çağdaş bilgi ve teknolojinin olanaklarıyla geliştirerek geleceğe taşımak üzerine kurulu, dayanışmaya, paylaşıma ve sevgi üzerinden aidiyete dayalı değer sistemleri ile çalışan, bir işbirliği hareketidir.

Sadece Yaşama değil, Yaşam Hakkı:

Yaşama hakkı, nefes alma, yemek, su gibi, canlının hayatını devam ettirebilmesi için gerekli asgari şartların sağlanmasıdır.Yaşam hakkı ise sosyal, kültürel, ekonomik olarak çağdaş olanaklara ulaşabiliyor olmasıdır.Birey, kendinden öncekilerin dünyaya bıraktığı sorunların muhatabı olarak doğuyorsa, dünya kaynaklarına ve insanlığın bilgi hazinesine de ortak olarak doğuyor olmalıdır.Bu nedenlerle, her birey, bedeli toplum tarafından ödenmekte olan sosyal, kültürel, hayati ihtiyaçlardan eşit olarak faydalanmalıdır. Ahbap, bu ihtiyaçlara acil erişim zaruretinde olan kişiler için, toplumsal dinamikleri ve dayanışma değerlerini harekete geçirerek, kısa/orta/uzun vadeli çalışmalar yapmaktadır.

Sürdürülebilir Dayanışma:

Ahbap yaşam hakkı tanımı çerçevesinde, sürdürülebilir dayanışma modelleri üzerinde çalışma grupları kurup, projeler geliştirecektir.

İşbirliği – Ahbap Ortak Vizyonu:

Ahbap tüm ülkedeki temsilcilikleriyle birlikte, yerel değerleri global bilgi ile entegre edecek yerel ve genel projeler oluşturacak, bu projelerin yürütülmesi ve hayata geçirilmesinde gerekli destek ve çalışmalar için, kendi işbirliği modellerini kuracaktır.

Ayrımcılık ve Nefrete Karşı Şiddetsiz İletişim:

Ahbap bir birleştirme hareketidir. Gücünü, cinsiyet, dil, din, ırk, siyasi düşünce ayırt etmeksizin her insanla eşit dayanışma anlayışından alır.

Çevre – Anadolu’yu Geleceğe Güncellemek:

Ahbap Anadolu kültür ve doğa hazinesini güncel bilim ve teknolojinin olanaklarıyla sürdürülebilir çevre bilinci çerçevesinde yorumlayarak, yerel kalkınma, istihdam, global bilgiyle entegrasyon projeleri yürütecektir.
10 Yorum
 1. Yasin YALÇIN 1 sene önce

  Daim olsun.

 2. Mey 11 ay önce

  son yazılanı destekliyorum kesinlikle batı yanında iç anadolu doğu karadeniz gibi yerlere de burdaki imkanları götürmeliyiz. teşekkürler AHBAP

 3. Banu Sevinç 11 ay önce

  Bir kere varolucaksak bu dünyada elimizden geleni yapmalıyız

 4. Veysi Bayram 10 ay önce

  SEVGİLİ AHBAPLAR….
  Toplumsal dayanışma ve işbirliğine mecbur olduğumuz bu günkü Türkiye konjüktüründe,demokratik yaşamı,eşitlik ve özgürlük taleplerini,doğayı,cinsiyet ayrımcı anlayışa karşı kadın dayanışmasını,ekolojik birey ve ekolojik toplum yapılanmasını,çağdaş yaşamı ön plana çıkaracak ve topun vicdanında içselleştirecek bu tür oluşumlara ihtiyaç var.Toplumda eleştiren, sorgulayan,demokratik kurallar dahilinde karşı çıkabilen bireylerler yaratabilmenin en etkili yolu sivil toplum örgütlemeleridir.Dünyada, yönetimler toplumun bu taleplerini karşılama konusunda çeşitli sebeplerden dolayı hep ketum davranmışlardır.İnsanlar sivil toplum hareketleri ile kamuoyu oluşturarak bu taleplerini dillendirmişler ve hatta dayatmışlardır.
  Ortaçağ Avrupasında dini dogmalara dayalı yönetim anlayışları,Aydınlanma hareketleri kapsamında Fransa yurttaş sözleşmesi,Rönesans ve reform hareketleri sayesinde yerle bir edilmiş ve bu sayede Avrupa,yeni ve çağdaş bir yaşama adım atmıştır.
  Kadim Anadolu medeniyeti,bu coğrafyada beş bin yıl boyunca her kurulan medeniyetle yeni değerler biriktirerek medeniyetin beşiği olmayı başarmıştır.Bu medeniyetin mirasçıları olan bizler;zamanla yok olma seviyesine gelmiş bu değerleri yeniden dirilterek dünya nezlinde hak ettiği yerler taşımalıyız.Dünyadaki ” tipik Ortadoğu imajını”yıkarak ,Ortaçağ Avrupasında yapıldığı gibi yeniden kadim bir medeniyet haline getirebiliriz.
  Sevgili Ahbaplar…
  Bu belkide birçoğunuz için ütopik düşünceler olarak değerlendirilebilir.Ama inanın kı bu potansıyel ülkemin aydın entellektüel insanlarında fazlasıyla var.Bu işin en etkili yolu,sistemlerle uğraşmak değil,”Ekolojik Bireyler” yaratmaktan geçer.Ekolojik Birey düşüncemi, bir sonraki yazımda detaylı olarak ortaya koyacağım.
  Ahbap hareketinin vizyonunda bu değişim dönüşüm düşüncesinin yer bulması beklentisiyle tüm ahabaplarımı saygıyla selamlıyorum.

 5. Rabia kaymak 9 ay önce

  Güzel AHBAP ailem

 6. Aysegül ozturk 8 ay önce

  Allah emeklerinizi artırsın ne güzel şeylere imza atıyorsunuz

 7. Furkan Öz 7 ay önce

  Bu Ülke Bu Dünya Hepimizin KENDİMİZ ve Geleceğimiz İiçn Birlik Olma zamanı

 8. Yunus Emre yaşar 6 ay önce

  AHBAP NEDİR diyenlere anadolu halk ve barış platformu deyin geçin ismin içinde tanım, vizyon, misyon herşey var bence.

Bir Cevap Bırakın

AHBAP PLATFORMU ÜYELİK SİSTEMİ

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account