Sevgili Ahbaplar..

Evet,dünyayı gerçekten güzellikler kurtaracak. Güzelliği; iyiye, olumluya ,sevgiye, eşitliğe, insanca yaşam isteğine, doğaya saygı ve en önemlisi uzlaşı kültürüne evrimle  durumu olarak düşünebiliriz.

Hepimizin hayalinde; bireylerin birbirine saygılı olduğu,eşit ve paylaşımcı,doğaya saygılı,çevre bilincine ulaşmış,kısacası güzelliklerle dolu bir toplum isteriz.

Peki;  böyle bir toplum yaratmak mümkün mü?

Bazılarımız tipik Ortadoğu toplumunun  bu günkü dejenere olmuş değerleri ile böyle bir beklentinin çok ütopik olduğunu söyleyebilir.

Bazılarımız,Kadim Anadolu Kültürü’’nü yeniden canlandırarak bunu başarabiliriz diyebilir.

Birçoğumuz bunun ancak eğitim yoluyla veya yoğun bir değerler  eğitimi çalışmaları ile mümkün olabileceğini savunuruz.

Ve birçoğumuzun buna benzer birçok önerisi olabilir.

Peki; bu önermelerin hangisini pratik yaşama yansıtabiliriz.

Ben bir eğitimci olarak ‘’Eğitim ‘’ cephesinden olaya yaklaşacağım.Ama bir çoğunuzun beklediği şeyleri maalesef söyleyemeyeceğim.Çünkü mevcut eğitim sistemi ve  müfredat, ‘’güzel insan’’yetiştirilmesi açısından maalesef yetersiz kalıyor.Müfredat programı ne kadar güncelleştirilirse güncelleştirilsin,uygulamadaki aksaklıklar maalesef bizi sonuca götürmemektedir.’’Yapılandırıcı Eğitim ‘’ anlayışına göre ‘’araştıran ,eleştiren ,sorgulayan ‘’,bilgiyi hazır olarak alan değil de ,bilgiye ulaşmayı bilen bireyler yetiştirmesi beklenirken,hala sınav merkezli ,yarışçı,anti sosyal olan eleştirmeyi ve sorgulamayı tehlikeli gören,bilgiye ulaşmak yerine teknolojiyi sadece sosyal medya ve oyun olarak kullanan bireylerle karşı karşıyayız.

Peki siz necisiniz diyen arkadaşlar olabilir.Sosyal Bilgiler dersinde değerler eğitimi kapsamında öğretmenin‘’doğruluk,dürüstlük,yalan söylememe,doğaya saygı’’derslerini verdiğini düşünün.Çocuk  ,sürekli küfür ile karşılaştığı sosyal çevresinden,yalan söyleyen ebeveynlerinden ve arkadaşlarından nasıl olumlu pekiştireç alıp okulda öğrendiği davranışı pekiştirebilir ki ?Çocuk ,insanın gözünün içine baka baka yalan söyleyen siyasetçilere bakarak nasıl öğrettiğin doğruluk,dürüstlük ,yalan söylememe davranışını pekiştirebilir.Bunlara birçok örnek verebiliriz.Sonuç olarak ,verdiğin teorik davranışları maalesef pratik yaşamlarına yansıtmayı başaramıyoruz.Çağdaş toplumlara baktığımızda,çocuğun okulda öğrendiği bütün bilgiler pratik yaşamlarında çok rahat uygulayabilecekleri olumlu geri dönütlere bol miktarda sahip olduklarını görmekteyiz.

Elbette ki toplumların gelişmesinin en etkili yolu nitelikli eğitim süreçleridir.Ama ,eğitim sistemimizin nitelikli hale gelmesi için uzunca bir sürece ihtiyaç vardır.

Peki ‘’güzel insan’’ çoğaltmanın başka yolları yok mu?

Elbette var..Çağdaş toplumların bu konudaki pratiklerine bakmak lazım.

 Bireyleri nitelikli eğitim süreçlerinden geçirip kendine güvenen,yeniliklere açık,eleştirebilen,sorgulayabilen,karşı çıkabilen özgür bireyler haline getirebilmeliyiz.

Ülkede kamuoyu oluşturup iktidarları etkileyebilen ve toplum yararına kazanımlar elde eden ‘’AHBAP’’gibi sivil toplum örgütlemeleri ni çoğaltmalıyız.Hem de hayatın her alanında.

 Bireylere sosyal sorumluluk bilinci kazandırmalıyız.Her bireyi, ‘’başkaları’’için bir şeyler yapabilme seviyesine getirecek projeler üretmeliyiz.

Her şeyden önemlisi ‘’Ekolojik Birey’’ yaratabilirsek ,iyi bir toplum yaratma konusunu önemli bir mesafe kattetmiş oluruz.Evrensel değerlerle donatılmış,kendine,insana,doğaya saygılı,insani değerleri içselleştirmiş ,demokratik yaşamı benimsemiş,şu veya bu milliyetten olmak yerine ‘’dünyalı’’ olmayı başarmış,başkaları için de bir şeyler yapmayı düşünen,böceği ,ağacı,hayvanı,kısacası yaşadığı dünya ekolojisini seven ve koruyan bireydir’’ekolojik birey.

Çiçeği koparırken düşünen,böceğe zarar vermemek için dikkat eden ,yeşili korumaya çalışan bir insandan ,adam öldürmeyi,başkalarının hukuğunu çiğnemeyi,ırkçılık yapmayı bekleyebilir misiniz?

Toplumsal yaşama entegre olan ,başkaları için bir şeyler yapmaya çalışan bir bireyden yalan söylemeyi,çalıp çırpmayı.başkalarının haklarını gasp etmeyi bekleyebilir misiniz?

Böyle bir toplum nasıl yaratılır?

Otokontrolle..

Toplum olarak hem kendi çocuklarımızdan,hem yakın çevremizden hem de toplumumuzdan sorumluyuz.

Bizler tutarlı davranırsak,çevremizi de bu değerlere sahip çıkmaya zorlarsak,bu dialektik süreç ekolojik toplumu yaratır.Bu sürecin başarısı elbette eğitim sürecınden bağımsız olması düşünülemez.Çocuklarımıza ,okulda öğrendiği değerleri toplumsal yaşamda pekiştiren ortamlar hazırlamalıyız.

Sevgili Ahbaplar….

Güzel bir gelecek,güzelliklerle donatılmış bir nesil ile mümkün.Zor ama imkansız değil.

Biz Ahbaplar,yapacaklarımızla bu güzelliğin ilk ışığı olabiliriz.Ahbaplarımız çoğaldıkça ışık büyüyecektir.

Ahbapça  kalın..

 

22.08.2017 Alanya

1 Yorum
  1. Mazlum artıran 10 ay önce

    Sevgili güzel AHBAP ailesi adanada yaşayıp batmanda okuyan biröğrenciyim ve batmanda bir AHBAP temsilciğine denk gelmedim var ise beni yönlendirebilir veya yoksa böyle bir temsilciliği kurabilmem için yardım edermisiniz?

Bir Cevap Bırakın

AHBAP PLATFORMU ÜYELİK SİSTEMİ

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account