17 Ağustos’ta Ayvalık Şeytan Sofrası’ndaki ormanda ‘belirlenemeyen bir nedenle’ yangın çıktı. Ayvalık Tabiat Parkı Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Erhan Çiftçi, ‘kundak’ şüphesine işaret etmişti: “Yangının çıkış noktası deniz kıyısından uzak. Yani bir sigara izmariti ya da piknikçi ateşiyle başlamış olabilme ihtimali bana göre yok. Zaten o bölgede çoban ateşi de olmaz, çünkü bölgede hayvancılık yapılmıyor. Bu yüzden de yangın bana göre şaibeli bir yangındır.” dedi.

Yangının yeşil alanın imara açılması için kasıtlı çıkarıldığı iddiaları varken sosyal medyada Şeytan Sofrası’nın ‘yeşil’ kalması için Anadolu Halk ve Barış Platformu’nun (AHBAP) kurucusu Haluk Levent, Twitter’dan ‘AHBAP olarak karar alıyoruz . Belirleyeceğimiz tarihte fidan dikmeye bizimle beraber var mısınız?’ açıklaması yaptı. Haluk Levent’in bu çağrısına öncelikle AHBAP Platformundan ve birçok sosyal medya kullanıcısından destek geldi.

Ayrıca CNN ÜRK ekranlarına yaptığı çağrı hakkında konuşan  Levent, kış ortasında meydana gelen  Sürmene’e  ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde çıkan orman yangınlarının ardından bölgelerin  imara açılmasını da eleştirdi.  Levent ayrıca ”Yanan ormanlarımıza koşalım ve fidanlar dikelim oralarla ilgili planları olanlar var ise hevesleri kursaklarında kalsın benim tam olarak demek istediğim buydu” dedi.

Haluk Levent Devreye Girdi, Bakanlık Söz Verdi

Çevre ve Orman Bakanlığı Haluk Levent’in tweetini alıntılıyarak ‘Sayın Haluk Levent, Ayvalık’taki saha temizlenmeye başlandı. Kasım’da fidanlar toprakla buluşturulacak. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz’ açıklaması yaptı. Açıklmanın devamında “Ayvalık’daki yangında zarar gören saha Ekim ayında sürülecek, Kasım ayında ilk fidanlar toprakla buluşacak ve yangının izleri silinecek” denildi.

Haluk Levent Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bu açıklamasını takipçileriyle paylaştı. Bir çok sosyal medya kullanıcısı bu açıklamaya inanmadığını söyledi. Bunun üzerine Haluk Levent, “Orman Müdürlüğü yetkilileri ile telefon görüşmesi yaptık. Ayvalık’a fidan dikimi için Kasım ayının hangi günü olacağını bize sonra iletecekler. Takipçisi olacağız. Orman Bakanlığının bu tavrı çok doğrudur.  Kasım ayındaki fidan dikimi sonrası bu yıl yakışan yerlere de el atacağız. Orman Bakanlığına teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

3 Yorum
  1. Okan AKSOY 9 ay önce

    Sevgili Ahbaplar; Ayvalık’a hangi ağaç türü dikilecek bilgisi olan var mı? Ben çam ağacının bulunduğu bölgedeki su kaynaklarını büyük ölçüde tükettiği ve başka bitkilerin yetişmesine engel olduğu hakkında bir şey okudum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

  2. Bilgesu dalbudak 9 ay önce

    Dozer soktular yaktılar ama izin vermeyeceğiz

Bir Cevap Bırakın

AHBAP PLATFORMU ÜYELİK SİSTEMİ

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account