Dünya genelinde 160 durakta 3600‘den fazla takım ve yaklaşık 100.000 öğrenci katılımı ile yapılan Robotik Yarışması’nın (FIRST INSPIRES 2018)  İstanbul ayağını İsmail Yücel Teknik ve Andolu Lisesi’nde yatılı okuyan bir grup genç kazanarak Türkiye’yi Texas Houston’da temsil etmeye hak kazandı. Şimdi diğer iki ekiple beraber Amerika’ya gidecekler ve belki de Robotik konusunda Dünya çapında bir başarıyla geri dönecekler.

Diye başlayan bir haber! Ne yazık ki destek olmazsak belki de gidemeyecekler. Öğretmenlerinin desteğiyle zar zor buluşturdukları, kredi çekerek başvurdukları Acil Amerikan Vizesi görüşmeleri 6 Nisan’da. Uçak biletleri günden güne pahalanıyor, konaklamalar dolar üzerinden olacak. Nereden bakarsan bak bir film senaryosu gibi hikayeleri var. Geçen hafta Ahbap Ordu Şehir Sorumlusu Burçin, Bilim Teknoloji Kurulu Sorumlusu olarak beni aradı ve durumu anlattı. İngilizce öğretmenleri Muhammet Aykıt ile konuştum. Maalesef Ahbap olarak yasal düzlemde böyle bir kampanyaya maddi destek sağlayamıyoruz. Çünkü bu kampanya için para toplayabilmek bakanlık nezdinde izinlere tabi ve bunun için yeterli zamanımız yok. Ancak manevi olarak yanlarında olabileceğimizi ve sponsor arayışlarında bir ses olabileceğimizi söylemekle yetindim.

Şimdi Ahbap Biltek olarak elimizden gelenin en iyisini yapma zamanı. Samimiyetimizle özetlediğimiz bu duruma destek olabilecek, sponsor bulabilecek, umut olabilecek kişilere açık davetimizdir.

18-21 Nisan arasında düzenlenecek olan bu şampiyonaya 8 kişinin uçak biletini ve Houston’da konaklamalarını karşılayacak sponsorlar aranıyor. Alo, Houston biz de buradayız demek için lütfen Muhammed Hoca’nın bizimle paylaştığı şu sponsorluk dosyasını inceleyin ve maddi, manevi destek olabilecek kişilerle paylaşın!

Belki bizim için küçük ama Anadolu İnsanı adına büyük bir adım olacağı inancı ile…

Ahbap Bilim ve Teknoloji Kurulu 

 

 

Not:

Aşağıdaki bağlantılardan bizim çocukların elde ettiği başarıyı teyit edebilirsiniz.

https://frc-events.firstinspires.org/2018/TUIS

https://frc-events.firstinspires.org/2018/team/7293

Sosyal Medya Paylaşımlarınız için: 

#robotikanadolu

Muhammet Aykıt’a eposta ile ulaşabilir, sponsorluk koşullarını görüşebilirsiniz.

 

AHBAP PLATFORMU ÜYELİK SİSTEMİ

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account